Forrás: profitline.hu
Pozitív várakozásokkal indulnak neki az évnek a mikro-, kis- és középvállalkozások: a K&H kkv bizalmi index enyhe csökkenést követően jelenleg is 11 ponton áll. A cégek optimizmusában szerepet játszik, hogy az előttük álló egy évben a közterhek csökkenésére számítanak. Ezzel együtt enyhe óvatosság is tapasztalható, ami feltehetően a koronavírus negyedik hullámával és a hitelkamatok várható emelkedésével magyarázható.
A K&H kkv bizalmi index legfrissebb felmérése alapján derűlátóan várják a 2022-es évet a mikro-, kis- és középvállalkozások, némi óvatosság azonban látható az eredményekben. „Az index értéke jelenleg 11 ponton áll, ami magasabb, mint a járvány miatti bizonytalansággal terhelt 2020. második felének értékei, ám az előző három negyedévhez képest csökkenést mutat. Ez az óvatosság az év során akár tovább is erősödhet, ha a járvány és az általa okozott globális kihívások, mint például az ellátási láncok akadozása, nem enyhül” – emelte ki Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője az eredmények kapcsán.
Méret szerinti bontásban a középvállalkozások a legoptimistábbak, esetükben 12 pontos értéket vett fel az index, míg a mikro- és kisvállalkozásoknál egyaránt 10 ponton áll a mutató.
Emelkedő hitelkamatok
Az óvatosabb várakozásokban szerepet játszik, hogy a kkv-k 85 százaléka számít növekvő vállalati hitelkamatokra a Magyar Nemzeti Bank szigorodó kamatpolitikája miatt. Emellett, bár még mindig a cégek többsége szerint vállalkozásbarát a kormány gazdaságpolitikája, az előző negyedévben mért 34 százalékról 30 százalékra csökkent az arányuk.
Ezzel szemben, a harmadik negyedévhez képest (25%) jóval több cég kalkulál azzal, hogy a közterhek változása pozitív hatással lesz helyzetére (35%). Az optimista várakozásokban szerepet játszhat a munkáltatók által fizetett szakképzési hozzájárulás eltörlése, a szociális hozzájárulási adó (szocho) 15,5 százalékról 13 százalékra csökkenése és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szintén 13 százalékra mérséklődése.
Az agrárium a legoptimistább
Ágazatok tekintetében egyértelműen a mezőgazdaság a leginkább derűlátó, esetükben 18 ponton áll a mutató. 14 ponttal szintén átlag feletti az ipari cégek várakozása, miközben a szolgáltató szektor várakozásai 11, a kereskedelmi ágazaté pedig az átlag alatti, 9 ponton áll.